Ha egy személytől származó DNS-mintát találnak a gyilkos fegyveren vagy a gyilkosság helyszínén, az még nem jelenti azt, hogy döntő bizonyítéka van ellene a rendőrségnek. Persze érdemes valamilyen magyarázattal előállnia, hogy miért fogta meg a fegyvert vagy miért járt a helyszínen, de ha nem magyarázza meg, még akkor sem feltétlenül döntő a bizonyíték. A megalapozott gyanúhoz azonban mindenképpen elég.
Ha a bűncselekmények során sikerül anyagmaradványokat rögzíteni, következhet a szakértői vizsgálat. Ezután a kutatók válaszolni tudnak arra a kérdésre: ha a két genetikai profil (vagyis az anyagmaradványon talált és a gyanúsítottnál rögzített) megegyezik, akkor mekkora a valószínűsége, hogy a népességen belül van még ugyanilyen profil. A bíróságon ennek alapján kell mérlegelni. Annak valószínűsége, hogy másnak is lehet-e ugyanilyen genetikai profilja, attól is függ, hogy az adott genetikai tulajdonság mennyire gyakori a népességen belül.
A DNS-vizsgálatok azért is fontosak, mert a bűncselekmények helyszínén rögzített anyagmaradványokból nyerhető DNS-profil sok évig megőrizhető, a múltban elkövetett, de eddig felderítetlen bűnügyeket is meg lehet oldani a segítségével.

A romagyilkosságok egyik gyanúsítottjától DNS-mintát vesznek
Korábban a laikus nem nagyon értette a „valószínűség fogalmát”, ugyanis ha azt olvasta, hogy valamilyen vércsoport-tulajdonság ismétlődésének esélye egy a tízezerhez, vagyis tízezer ember közül csak egynél várható az előfordulása, akkor könnyen hihette, hogy nagyon súlyos, terhelő a bizonyíték, pedig még Magyarországon is ezer személy élhet ugyanilyen vércsoport-tulajdonsággal. A DNS-minták esetében viszont ma már jóval pontosabb eredményt tudnak meghatározni.
Az ügyvédek így általában nem is ezt a valószínséget támadják, hanem a minták tárolásába kötnek bele. A DNS-minták begyűjtését és tárolását szigorúan szabályozza a törvény. Ha ugyanis a bizonyítékokat nem elég körültekintően gyűjtik be, a DNS-minta úgy kerülhet át egyik tárgyról a másikra, hogy az adott személy nem is ért hozzá a tárgyhoz.
Az ügyvédek általában egyetértenek abban, hogy egy DNS-minta alapvetően erős bizonyítéknak számít, ha a rendőrség hitelesen, dokumentumokkal alátámasztva igazolni tudja, hogy megfelelően kezelték a bizonyítékokat és azok nem keveredtek össze.
A nyomozás során azért is rendkívül hasznos lehet a DNS-minta, mert egy ilyen váratlan, erősnek tűnő bizonyíték sokkal erősebb pszichikai hatással lehet a gyanúsítottra, mint az, hogy ellene vallanak. Egy ilyen bizonyíték feltűnése alapvetően megváltoztathatja a gyanúsított magatartását.
Forrás: Origo